Elméleti mechanika B gyakorlat, 2016. ősz

  • Aktuális
  • Irodalom
  • A számonkérésről
  • Otthoni munka
  • Eredmények

Aktuális


2017. január 17., 01:42

A féléves eredmények teljes listája letölthető:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html

Az UV-val megszerzett jegyeket sajnos elégtelen előzi meg. Ennek ellenére örülök az UV-n mutatkozó lényeges javulásnak.

Sikeres hátralévő vizsgaidőszakot és további tanulmányokat kívánok!


2017. január 7., 14:19

A 2. témakörből írt ZH-k megoldásai letölthetők:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html
Egyúttal Kovács Tamással a következő közleményt adjuk ki:

"Péntek délután kiderült, hogy a decemberi pótzh második témakör 2. feladatába (lapult bolygó potenciális tere) egy fogalmazási hiba csúszott, ennek következtében a feladat csak numerikusan oldható meg. Ez a példa így nem része az UV anyagának. A pontszámítást az új helyzethez igazítottuk, ez azonban, sajnos, nem módosít sem azon, hogy kinek szükséges az UV-n részt vennie, sem pedig a megszerzett gyakorlati érdemjegyeken.

Akit érdekel, elolvashatja az új pontszámítással kapcsolatos megfontolásokat:

Az adott feladatra kapható maximális pontszámot csökkentettük 1 ponttal, mivel többen is elértek 3 pontot: ők számoltak mindent jól, csak éppen nem jött ki az eredmény (ami nem csoda), így ez a 3 pont lett a feladat maximális pontszáma. A ZH így 11 pontos maximummal rendelkezik, amihez bevezettük a 4 pontos minimumkorlátot. És mindazok számára, akiknek a 2. pótZH pontszáma beleszámít a félévi összpontszámba, 1-gyel csökkentettük a megszerezhető jegyek határát. Utólag kiderült, hogy ez a megszerzett eredményeken sajnos nem változtat.

Ha valaki vitatja, hogy a beadott megoldása az új helyzetben mennyi pontot ér, a dolgozatát Kovács Tamásnál tekintheti meg.

Drótos Gábor és Kovács Tamás"


2017. január 5., 19:50

Végre fent vannnak mind az 1. pótZH megoldásai, mind pedig a 2. témakörből írt ZH-k feladatlapjai:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html
Az utóbbiakhoz holnap (pénteken) várható megoldás.

Az 1. pótZH-hoz pedig két tanulság:

  • Természetesen olyan koordináta-rendszert választunk gyakorlatilag bármilyen problémában, amilyet akarunk. Azonban az 1. feladatban az erőtér egy adott koordináta-rendszerben volt definiálva. Ha áttérünk egy másikra, akkor az erőtér képletét is ennek megfelelően kell transzformálnunk! Gondoljunk csak bele, hogy pl. a feladatban szereplő erő irányát egy adott pontban részben ezen vizsgált pont helyvektorának az iránya határozza meg. Ha a helyvektor más irányúvá válik, mert áttérünk egy másik origóra, a vizsgált pontban ettől még nem változhat meg az erő iránya!
  • Ha látunk egy olyan mozgásegyenletet, ami egy differenciálegyenlet az x(t) függvénytre, akkor nem integrálhatjuk ennek az x-től függő oldalát úgy, hogy megszorozzuk t-vel, hiszen az x változó maga is időfüggő. Az sem sokkal jobb, ha az egyik oldalt idő szerint, a másikat pedig x szerint integráljuk – ennek nincs értelme, így nem marad egyenlő a két oldal. (Megfelelő rendszerekben azonban egy idő szerinti integrálást úgy el tudunk végezni, hogy előbb megszorozzuk az egyenlet mindkét oldalát x-pont-tal: így kapjuk meg az energiamegmaradás tételét.)

A gyakorlati utóvizsga január 9-én (hétfőn) 10:00-kor kezdődik az északi 6.102-es teremben.


2017. január 4., 12:52

Most gyorsan csak annyit, hogy az UV január 9-én (hétfőn) lesz.


2017. január 3., 01:16

Az UV menete: Az elérhető feladatok (régi ZH-k, mostani ZH-k, gyakroló-feladatok) közül kap mindenki a javítási kötelezettségének megfelelően 1 vagy témakörönként 1-1 feladatot. Ezt segédeszközök használata nélkül, fejből kell megoldani, majd a táblánál bemutatni, a közben felmerülő kérdésekre válaszolva.

Az UV kezdési időpontja délelőtt 10 óra, és a szóbeli vizsgák jellegének megfelelően több óráig is eltarthat. Ennek megfelelően várom a korábban kért esetleges visszajelzéseiteket.

Az 1. pótZH feladatai fent vannak:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html
Hamarosan kiírom a megoldásokat is, továbbá beszerzem a 2. témakörből írt ZH-k feladatlapjait.


2017. január 2., 13:52

Új eredmények, mindenből a legfrisebbek:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html

Sajnálom, hogy az 1. témakör nem sikeredett valami jól. A javítás lehetősége azonban, anélkül, hogy elégtelent írnék be, még mindig adott: az UV szóbeli lesz, Kovács Tamásnál mindkét témakörből. Részletekkel este szolgálunk.

Akinek UV-znia kell, és nem jó neki bármelyik időpont január 5. (csütörtök), 6. (péntek), 9. (hétfő) és 11. (szerda) közül, kérem szépen, hogy mihamarabb jelezze.


2016. december 20., 15:14

Az eredmények immár a féléves ponthatárokkal:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html

Az "1 ponttal maradtam le a jobb jegyről" esetek javíthatóságára: akinek legalább 5 db plusza van a háziban (vagy lesz – a VIII. csütörtökig beadható), de nincs meg a 6 db plusz, az is kap a munkájára 1 féléves pontot.

A pótZH-k tehát december 22-én, csütörtökön lesznek az északi -1.64-es teremben. 10:00-tól 11:00-ig az 1. pótZH, és 11:00-tól 12:00-ig a 2. pótZH.


2016. december 16., 20:31

Kovács Tamás gyors volt, itt is vannak az eredmények:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html
A féléves ponthatárokat hamarosan egyeztetjük. Örültem, hogy sokan javítottatok a 2. ZH-n az 1.-höz képest.

Kovács Tamás jelezte továbbá, hogy kértétek, hogy a 2. témakörből írt pótZH is december 22-én legyen. Így 10:00-tól 11:00-ig tartana aznap az 1. pótZH, és 11:00-tól 12:00-ig a 2. pótZH. Elvileg ennek semmi akadálya, úgyhogy készüljetek így, és ha valakinek nagyon rossz lenne ez a megoldás, sürgősen szóljon.


2016. december 12., 21:54

Kovács Tamás kényszerű szószólójaként: A ZH-kra érkezzetek egészre. Szerdán "az első gyak kezdődjön 2-kor és tart 2.55-ig, a második kezdődik 3-kor és tart 3.55-ig. Csütörtökön ugyanígy." Csütörtökön értelemszerűen csak a korábbi időpont a releváns.


2016. december 12., 14:57

A legutóbbi házi feladattal egészültek ki az eredmények:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html
Egyúttal Kovács Tamással a következőre hívjuk fel a figyelmeteket: Ha valami ismeretlen (a jelen feladatban N, az impulzusmomentum), az ne jelenjen meg a megoldásban. Helyette keressetek másik, ismert és egyúttal konstans mennyiségeket (pl. a jelen feladatban az E mechanikai energiát), amellyel kifejezhető. A helyes megoldást az "alkalomszerű" címszó alatt letölthetitek:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html

Kiírtam továbbá az utolsó (VIII.) házi feladatot is. Arra kérnélek benneteket (akinek szükséges vagy szeretné), hogy ezt legkésőbb a december 22-i pótZH-n adjátok be, vagy addig küldjétek el elektronikusan.

A biztonság kedvéért emlékeztetlek benneteket, hogy ezen a héten, a rendes órák időpontjában lesz a 2. ZH. Hasonlóan az 1. ZH-hoz, minden írásos anyagot használhattok, de elektronikus eszközöket nem.


2016. december 5., 19:17

Az eddigi házi feladatok eredménye letölthető:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html
Ahogyan korábban írtam, a sikeres félév szükséges feltétele legalább 5 db teljesített házi feladat. Ha valaki nevén legalább 6 db plusz látható (vannak dupla pluszok is), és emellett eléri a ZH-kon a minimumkorlátot, akkor majd a félévi pontszámához 3 pontot hozzáadunk.

Az eheti, utolsó órát követően lesz még egy (VIII.) házi feladat a merevtestekből, hogy pótolhassa az elmaradását, akinek szükséges, és lehet vele még gyűjteni pluszpontot is. A merevtestek ugyanakkor nem lesznek benne a ZH-ban.

Frissítettük tehát a tematikát:

  • 1. témakör: kinematika, gyorsuló vonatkoztatási rendszerek, vonalintegrál és potenciál, 1 dimenziós mozgások általános leírása.
  • 2. témakör: 1 dimenziós kis rezgések, Lagrange-formalizmus, centrális mozgás.

A 2. témakörből pedig végre van gyakorló-feladatsor (és holnap reggelig megoldás is lesz):
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html
A ZH nehézségét azonban a tavalyi és a tavalyelőtti feladatsorok reprezentálják, a gyakorló-feladatsor csak egy részleges "útvonal" a felkészüléshez.


2016. november 29., 14:05

Holnap-holnapután már megtartja Kovács Tamás az órákat.

Mivel a félévben kevesebb házi feladatot írunk ki a tervezettnél, elegendő lesz, ha összesen 5 db érdemben értékelhető feladaton szerepel a nevetek.

Az 1. pótZH időpontja és helye: december 22. (csütörtök), 10:15-11:15, északi tömb -1.64. Köszönöm mindenkinek, aki visszajelzett ezzel kapcsolatban.


2016. november 22., 22:47

A holnapi (szerdai) órák, és valószínűleg a holnaputáni is, elmaradnak. Kovács Tamásnak sajnos megsérült a lába, és megkért, hogy értesítselek benneteket, hogy nem tudja megtartani az órákat.


2016. november 17., 19:23

A visszajelzések alapján az 1. témakörből írandó pótZH-ra más napokat ajánlunk. Kérlek, írjatok vissza nekem, ha a kezdésre nem jó 10 óra, 14 óra vagy 16 óra december 22. (csütörtök) vagy december 23. (péntek) közül bármelyik napon. A visszajelzéseket jövő csütörtökön déli 12 óráig kérném szépen.

Az aktuális házi feladatot sajnos valószínűleg csak holnap délutánra tudjuk összerakni és kiküldeni.


2016. november 11., 01:28

Kovács Tamással abban állapodtunk meg, hogy a házi feladat a továbbiakban is a szokásos helyen lesz elérhető, és továbbra is én szólok, ha már fönt van. Mint például az aktuális:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html
Az elméleti anyag szövege hivatkozik egy házi feladatra – idén ez a legutóbbi órán, órai feladatként került sorra.


2016. november 5., 15:53

Feltöltöttem a ZH eredményeit, elnézést kérek a további késlekedésért:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html

Szomorúan tapasztaltam, hogy nem sikerültek valami jól. A jövőre nézve azt tudom javasolni, hogy tényleg kérdezzetek meg mindent, amit nem értetetek, akár majd Kovács Tamástól, akár emailben tőlem. Aki pedig esetleg nem próbálkozott volna önállóan a korábbi évek példáinak a megoldásával, az majd ne mulassza ezt el. Technikai szempontból annyi hozzáfűzésem van, hogy a feladat megoldása során próbáljátok meg mindig jelölni, ha egy adott mennyiség vektor (pl. aláhúzással – nyomtatásban egyébként a konvencionális jelölésmód a vastagbetű), így sokkal kevésbé fogtok összekeveredni. Skalárokat pedig még véletlenül se jelöljetek vektorként.

A kijavított dolgozatokat majd Kovács Tamásnál tekinthetitek meg.

Egyúttal egyeztessük az 1. témakörből írt pótZH időpontját: Kovács Tamással megbeszélve ez december 20. (kedd) lenne, pl. 10 vagy 16 órai kezdéssel. Kérlek mindannyiótokat, hogy írjátok meg jövő pénteken (november 11-én) déli 12 óráig, ha valamelyik kezdési időpont nem jó.


2016. november 1., 22:03

Sajnos csak holnapra (tehát szerdára) leszek készen a javítással, és betegség miatt ezen a napon nem tudok bemenni az egyetemre. Aki szeretné majd a dolgozatát megtekinteni, az ezt csütörtökön késő délután teheti meg, ill. az őszi szünet után Kovács Tamásnál.


2016. október 29., 00:25

A szerdán írt ZH-k eredményeit kedd este tudom majd kiküldeni. Ha szeretnétek a kijavított dolgozatokat megtekinteni, vagy bármilyen egyéb ügyben beszélni szeretnétek velem, november 2-án (szerdán) kb. 12 és 15 óra között megtaláltok a szobámban. Ezt követően csak elektronikusan leszek elérhető, és, ahogyan említettem, Kovács Tamás fogja átvenni a gyakorlatot. A félév végét majd közösen intézzük.

A szerdai feladatsort és annak a megoldásait feltöltöttem:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html
Ugyanitt találjátok a következő (tehát az őszi szünet utáni első) óráig megtekintendő új elméleti anyagot is.


2016. október 24., 14:57

A pénteken megírt dolgozatok eredményei elérhetők:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html

A beadott megoldások alapján a következőket hangsúlyozom:

  • A példákat ne úgy próbáljátok megoldani, hogy felírtok egy csomó képletet, és értelem nélkül egymásba helyettesítgetitek őket. Az egyes képletek csak adott körülmények között relevánsak, és fizikai jelentésük van, ahogyan a bennük szereplő mennyiségeknek is.
  • Sajnos rossz gyakorlat az is, ami jelenleg a középiskolában zajlik, hogy minden feladat megoldására van egy sablon, amibe csak "be kell helyettesíteni" az adott példa konkrétumait. Ez semmilyen szempontból nem segíti az anyag megértését, és éppen ezért javaslom, hogy a ZH-ra se ennek a szellemében készüljetek.
  • Ha a feladat szövegében bármit nem értetek, akkor rögtön kérdezzetek.

Kellemesebb témára térve, a legutóbb megfeledkeztem arról, hogy a szóban forgó ZH 2. b) példájára kapott eredményt tágabb kontextusba helyezzem:

  • Gondoljuk el, hogy mit is jelent a diffegyenlet, ill. annak az általános megoldása. Szoktunk egy inga estében ilyet tapasztalni a hétköznapi életben? És vajon egy Föld körül keringő űrhajón mi a helyzet?
  • A kötélerőre kapott eredmény alakja ismerős lehet. Nem véletlen, hiszen ebben az esetben csak a kötélerő hat az ingatestre, az ingatest pedig egyenletes körmozgást végez, így egyedül a kötélerő adja az egyenletes körmozgást biztosító eredő erőt... amit hogy is hívnak?

2016. október 22., 16:50

Feltöltöttem a tegnap írt ZH feladatsorát és megoldásait:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html

Konzultálni továbbra is jöhettek, időpontot emailben tudunk egyeztetni.


2016. október 21., 02:23

Kijavítottam a legújabb házi feladatot is, az összes házi feladatos eredmény letölthető az Eredmények menüpontban:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/eredmenyek.html

Habár remélem, hogy az 1 dimenziós mozgásokkal kapcsolatban a legutóbbi gyakorlaton sokminden tisztázódott, a házi feladattal kapcsolatos tapasztalataim alapján az alábbiakra hívom fel a figyelmet (ezúttal írásban):

  • Adott E mechanikai energia mellett a lehetséges fázistérbeli trajektóriák mindig szimmetrikusak a vízszintes tengelyre. Ez abból látható, hogy az energiamegmaradás egyenletében a sebesség a négyzeten van, így a pozitív és a negatív sebességek is egyformán kielégítik ezt az egyenletet.
  • Ugyanakkor hozzátartozik a teljes képhez (a házi feladatban ezzel kapcsolatban nem tettem fel kérdést), hogy ha az energiamegmaradás egyenlete több diszjunkt, egymással nem érintkező trajektóriaágat rajzol ki, akkor egy adott tömegpont természetesen csak egyetlen ágon fog haladni. Azt, hogy melyiken, a tömegpont kezdeti feltétele dönti el, azaz hogy kezdetben "hova teszem" a tömegpontot a fázistérben. A konkrét házi feladatban pl. a tömegpont negatív energiákra vagy csak a bal oldalon, vagy csak a jobb oldalon mozog, míg pozitív energiákra vagy balról jobbra, vagy pedig jobbról balra "halad át a képen".
  • A tömegpont tehát egy ilyen trajektóriaágon halad a fázistérben, ami a valóságos "térben", pontosabban a valóságos egyenes mentén írja le, hogy a tömegpont az egyenes mely pontján mekkora sebességgel halad át. Ezt a történetet meséli el a tömegpont trajektóriája, és ezért az a leglényegesebb, hogy ez a trajektória helyesen legyen felrajzolva és értelmezve. Önmagában egy helyes számolás sajnos kevés, ha az értelmezés helytelen :(
  • A konkrét házi feladatnak mind az a), mind a b) részében a lehetséges trajektóriák mind hiperbolák voltak. Még ha ezt nem is tudjuk azonosítani a képlet alapján, magának a potenciálfüggvénynek az alakja, ill. az energiaszintnek a potenciálfüggvényhez viszonyított értéke egyértelműen megmondja, hogy hozzávetőlegesen milyen trajektóriát rajzoljunk (és a konkrét esetben pl. megakadályoz minket abban, hogy ellipszist próbáljunk rajzolni). Ezt emlegettem órán is, de bővebben a jegyzet 3.2. fejezetében is olvashattok róla.

Általában is azt javaslom, hogy nézegessétek a jegyzetet (az elméleti anyagokat, amiket óránként kiadtam), és ne hagyjatok benne magatoknak meg nem értett részeket. Ha egyedül nem boldogultok vele, vagy akármelyik feladattal, aminek nekiálltok, nyitott vagyok a konzultációra, akár a jövő hét első napjaiban is. (Csak írjatok először emailt, ha jönni szeretnétek.) A most kijavított házi feladatokat is bármikor szívesen odaadom, amikor megtaláltok a szobámban, de legkésőbb a ZH-n mindenki meg fogja kapni, hátha segítséget jelent.

Sok sikert kívánok a felkészüléshez!


2016. október 14., 17:17

Három ZH-alkalom lesz, ezek időpontja és helye:

  • október 21. (péntek), 17:15-18:00, északi tömb 3.67
  • október 26. (szerda), 14:10-14:55, északi tömb -1.64
  • október 26. (szerda), 15:10-15:55, északi tömb -1.64

Az utóbbi két alkalmat tehát a szokásos terem szomszédjában tartjuk. Kérlek benneteket, hogy igyekezzetek legalább 5 perccel a kezdést megelőzően érkezni.

Bárki bármelyik alkalmat választhatja, de csak egyetlen alkalmon vehet részt.

A rövidebb időtartamra való tekintettel csak 2 feladatot adok, a részletes feltételeket elolvashatjátok itt:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/szamonkeres.html

Konzultációra október 19-én (szerdán) bármikor a gyakorlat után, továbbá október 21-én (pénteken) 17 óra előtt van lehetőség. Aki szeretne konzultálni, attól azt kérem, hogy írjon egy üzenetet a pontos időponttal, amikor jönni szeretne.


2016. október 1., 01:25

Mostantól letölthető az 1. témakör gyakorló-feladatsora, megoldásokkal:
http://theorphys.elte.hu/~drotos/emb/hf.html
Javaslom, hogy nézzétek meg az ugyanitt elérhető, tavalyi és tavalyelőtti ZH-kat is.

Egyúttal arra kérlek benneteket, hogy szavazzatok az 1. ZH időpontjára:
http://doodle.com/poll/hqq37mguxgxbp4cw
Szavazási határidő: október 7. (péntek), 12:00.


Drótos Gábor
É 1.115